Czy w 2020 będziesz mógł znaleźć dentystę w Cieszynie? - Dobry stomatolog

gabinet stomatologiczny cieszyn

Stomatologia jako dział medycyny

Stomatologia jest osobną dziedziną medycyny zajmującą się szeroko pojętym funkcjonowaniem, patologiami oraz leczeniem zębów, przyzębia, języka, błon śluzowych oraz innych tkanek jamy ustnej wraz z okolicami przyległymi.

Czy w 2020 będziesz mógł znaleźć dentystę w Cieszynie? - Dobry stomatolog gabinet stomatologiczny cieszyn
Dziedzina, którą jest stomatologia, jest na tyle szeroka, że wydzielono kilka specjalizacji zajmujących się konkretnymi częściami i zadaniami dotyczącymi zębów i jamy ustnej. Lekarzami, którzy zajmują się profilaktyką, leczeniem oraz diagnozowaniem chorób w jamie ustnej są dentyści. Stomatologia, jako dział medycyny zajmujący się leczeniem zębów, posiada bardzo bogatą historię, ponieważ nawet na prehistorycznych szkieletach można zauważyć próby pozbycia się zmian próchnicowych. Stomatologia posiada wiele specjalności, które pozwalają odpowiednio sklasyfikować określone zabiegi stomatologiczne. Lekarze dentyści swoje usługi często świadczą w gabinetach stomatologicznych. Współcześnie dzięki rozwojowi technologicznemu możliwe jest korzystanie z coraz bardziej precyzyjnych sprzętów ułatwiających przeprowadzanie zabiegów stomatologicznych.


Czym są licówki stomatologiczne

Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług z różnych specjalizacji stomatologicznych, a jedną z nich jest protetyka. Usługą, która wchodzi w zakres protetyki stomatologicznej jest wykonie tak zwanych licówek. Licówka stomatologiczna jest to po prostu specjalny rodzaj uzupełnienia protetycznego stanowiący cienką płytkę, która jest nakładana na przednie powierzchnie zębów. Głównym celem licówek są kwestie estetyczne. Płytki, którymi licuje się zewnętrzne powierzchnie zęba mogą być wykonane z porcelany, ceramiki lub kompozytu. Licówki porcelanowe idealnie nadają się na rozwiązanie problemów estetycznych, związanych z nierównymi lub lekko uszkodzonymi i przebarwionymi zębami. Licówki są przyklejane na stałe do zęba za pomocą specjalnych cementów kompozytowych. Wykonanie licówek służy głównie celom estetycznym i jest nieszkodliwym zabiegiem, ponieważ polega jedynie na przymocowaniu cienkiej płytki do przedniej powierzchni zęba. Można więc powiedzieć, że licówka porcelanowa tworzy nowy front zęba.


Rodzaje wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów jest zabiegiem czysto estetycznym pozwalającym na cieszenie się śnieżnobiałym uśmiechem. Wybielanie zębów można podzielić na zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych oraz na te stosowane w domu. Wybielanie zębów w domu odbywa się za pomocą specjalnych środków wybielających, takich jak pasty, Wymaga to jednak regularności w stosowaniu, a efekty nie są tak spektakularne. Jeśli zaś chodzi o wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to można wyróżnić dwie podstawowe metody, którymi są wybielanie za pomocą lampy oraz tak zwane wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów za pomocą lampy pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt rozjaśniający szkliwo, który utrzymuje się przez wiele lat nie ingerując przy tym w strukturę zęba. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, a sam efekt jest osiągany za pomocą nałożenia pasty wybielającej i oświetlenia jej specjalną lampą. Jeśli chodzi zaś o wybielanie nakładkowe jest to tańsza metoda, wymagająca jednak stosowania specjalnych żeli i nakładania szyn na kilka godzin w domu.


W jaki sposób powstaje próchnica zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób atakujących zęby oraz najczęstszą przyczyną leczenia stomatologicznego. Próchnica zębów jest zakaźną chorobą bakteryjną, która powoduje tak zwaną demineralizację substancji nieorganicznych oraz protolizę substancji organicznych. Powodem powstawania próchnicy jest działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrzustrojowych. Można wyróżnić cztery czynniki, inaczej przyczyny, powstawania próchnicy. Czynniki te muszą wystąpić jednocześnie i każdy z nich jest niezbędny, ale nie wystarczający aby powstała próchnica. Tymi czynnikami, które powodują chorobę zwaną próchnicą zębów, są kolejno bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Takie czynniki, jak czas, bakterie oraz cukry wydają się być oczywiste, jednak istotna jest także podatność zębów, która jest cechą indywidualną przez co zapadalność na próchnicę będzie się różnić u poszczególnych osób. Warto dbać o codzienną higienę zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa, żeby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.