ogicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.
Nowoczesny sprzęt stomatologiczny
Dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny posiada szerszy zakres oferowanych usług, ponieważ posiada odpowiedni sprzęt umożliwiający przeprowadzanie różnych zabiegów dentystycznych. Przykładem wykorzystania nowoczesnej technologii w stomatologii jest Digital Smile Design, czyli inaczej Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu. Innym przykładem wykorzystania nowoczesnego sprzętu jest endodoncja mikroskopowa. Dentysta, korzystając z mikroskopu przy leczeniu kanałowym zębów, wykonuje zabieg z większą dokładnością i precyzją. Wiele gabinetów stomatologicznych posiada także rentgen, który jest wykorzystywany przy diagnostyce różnych problemów z uzębieniem. Większość prywatnych gabinetów dentystycznych jest dobrze wyposażona w różnego rodzaju urządzenia usprawniające pracę dentysty. Wykonywanie wielu zabiegów jest możliwe właśnie dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, gdzie najważniejszym sprzętem dla każdego dentysty jest bez wątpienia unit stomatologiczny. Poza specjalistycznym sprzętem dentysta korzysta także z różnych materiałów wykorzystywanych przy leczeniu pacjentów.
Zabieg ekstrakcji zęba
Ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie, jest jednym z zabiegów wykonywanych przez dentystę. Ekstrakcja zęba z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak jej przeprowadzanie bywa konieczne. Usuwanie zęba należy do zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba najczęściej następuje wtedy, gdy zęba nie można wyleczyć innymi metodami, z których korzysta stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ekstrakcję zęba przeprowadza się także w sytuacji, gdy rosnące ósemki nie mają zbyt wiele miejsca w jamie ustnej i mogłyby zniweczyć przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Dentysta przeprowadzający zabieg usunięcia zęba podaje pacjentowi znieczulenie, a sam zabieg jest przeprowadzany w całkowicie sterylnych warunkach. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Usunięcie zęba następuje głównie w sytuacji, gdy ten nie może być wyleczony, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty w celu uniknięcia takiej sytuacji.
Kto zajmuje się leczeniem wad zgryzu
Wady zgryzu mogą wystąpić w skutek wielu różnych przyczyn, w tym mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań lub powstać przy nieodpowiednich nawykach. Wady zgryzu mogą być więc wrodzone, gdzie przyczyną najczęściej są czynniki genetyczne, lub nabyte poprzez niewłaściwe nawyki ukształtowane w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodoncja. Dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą, co pochodzi od nazwy konkretnej specjalizacji stomatologicznej. Wady zgryzu najczęściej leczy się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, a samo leczenie może trwać nawet do kilku lat. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w zabiegach dotyczących ortodoncji, zwłaszcza że jest to bardzo obszerna dziedzina stomatologii. Leczenie wad zgryzu ma na celu głównie przywrócenie właściwego funkcjonowania zgryzu, ale pełni również cele estetyczne. Poszczególne rodzaje wad zgryzu to wady pionowe, wady poziome oraz wady poprzeczne.