Stomatologia i nowoczesne metody na leczenie zębów - Dobry stomatolog

Endodoncja pod mikroskopem Gliwice

Zabiegi z zakresu implantologii

Implantologia jest bardzo przydatnym działem nauki wykorzystywanym w wielu dziedzinach medycyny, w tym także w stomatologii. Implantologia zajmuje się badaniem tego, jaki wpływ na żywy organizm ma wprowadzanie odpowie

Stomatologia i nowoczesne metody na leczenie zębów - Dobry stomatolog Endodoncja pod mikroskopem Gliwice
dnich materiałów mających zastępować poszczególne części. Ze zdobyczy nauki zwanej implantologią korzysta stomatologia. Implantologia stomatologiczna zajmuje się odbudową utraconych zębów, gdzie implanty stanową korzeń zęba umożliwiający zamontowanie koron lub różnego rodzaju protez. Podstawowym materiałem, z którego wykonuje się implanty stomatologiczne jest tytan. Implantologia stomatologiczna pozwala na kompleksową oraz estetyczną odbudowę zębów pacjenta po ich utracie. Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny oferuje wykonanie implantów korzystając z nowoczesnych technologii umożliwiających przeprowadzenie zabiegu w sposób bezpieczny i mało inwazyjny. Właściwe wykonanie implantu pozwala na trwałą odbudowę utraconego uzębienia. Dentysta wykonujący zabiegi z zakresu implantologii oferuje pacjentowi możliwość funkcjonalnej oraz estetycznej odbudowy uzębienia.


Pochodzenie nazwy stomatologia

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzącym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.


Zabiegi w ramach ortodoncji

Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, której głównym przedmiotem zainteresowania jest leczenie wad zgryzu. Ortodoncja jest drugą ze specjalizacji stomatologicznych, których ukończenie jest wzajemnie uznawane przez kraje Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który zajmuję się leczeniem wad zgryzu poprzez używanie odpowiednich aparatów stomatologicznych, jest nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne ma głównie cel zdrowotny, przywracając właściwe funkcjonowanie zgryzu, jednak cel estetyczny leczenia także jest istotny dla wielu pacjentów. Leczenie ortodontyczne, polegające na noszeniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego na zęby, może być przeprowadzone w każdym wieku. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w przeprowadzaniu leczenia typowo ortodontycznego, dlatego często można znaleźć gabinety ortodontyczne. Ortodoncja poza samym leczeniem zajmuje się także profilaktyką wszelkich wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci. Leczenie ortodontyczne mające na celu przywrócenie właściwego zgryzu jest procesem długotrwałym.


Do czego służy fotel dentystyczny

Gabinet stomatologiczny musi być odpowiednio wyposażony, żeby dentysta mógł wykonywać różne zabiegi stomatologiczne. Jednym z podstawowych urządzeń znajdujących się w gabinecie stomatologicznym jest fotel dentystyczny. Fotel dentystyczny posiada różne funkcje ułatwiające przeprowadzenie zabiegów przez dentystę. Fotele stomatologiczne nie tylko ułatwiają pracę dentyście, ale także zapewniają większy komfort pacjentowi. Fotele dentystyczne często stanowią część tak zwanego unitu stomatologicznego, który stanowi podstawowe wyposażenie gabinetu. Dentysta przy wykonywaniu zabiegów musi mieć odpowiedni dostęp do jamy ustnej pacjenta, dlatego fotele dentystyczne posiadają funkcje regulacji wysokości oraz kąta nachylenia oparcia. Unit stomatologiczny składa się z fotela dentystycznego, sterownika nożnego, bloku spluwaczki, lampy zabiegowej oraz kilku innych elementów umożliwiających pracę dentyście. Fotel stomatologiczny umożliwia dentyście dostęp do jamy ustnej pacjenta, jednocześnie zapewniając pacjentowi komfortową pozycję.